Biuro Informacji Kredytowej

Biuro Informacji Kredytowej w skrócie BIK.

Powstało w roku 1997 i zostało utworzone przez banki i Związek Banków Polskich na podstawie art. 105 ust. 4 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Prawo Bankowe.

BIK to zbiór danych na temat twoich zobowiązań w Bankach, SKOK-ach oraz firmach pożyczkowych.

Zebrane dane są udostępniane Bankom w celu oceny twojej wiarygodności. Bowiem do bazy BIK trafiają wszystkie informacje te pozytywne i negatywne. Co to oznacza?

Pozytywną historię tworzy się w momencie terminowych spłat zobowiązań natomiast negatywną gdy spłaty są nieterminowe lub zobowiązania są niespłacone. Warto tu wspomnieć, że Banki nie chętnie udzielają finansowania osobom, które nie posiadają historii kredytowej, ponieważ nie są wstanie określić ich wiarygodności.

Zastanawiasz się skąd się biorą informację o tobie w BIK?

Instytucje finansowe przekazują informacje na twój temat już na etapie, gdy starasz się o kredyt oraz po jego udzieleniu czy spłacane przez ciebie raty są terminowe czy z opóźnieniem.

Bank czy inna Instytucja Finansowa posiada własną politykę przyznawania kredytów a otrzymane informację z bazy BIK służą pomocą w podjęciu decyzji o udzieleniu finansowania.

W jakich sytuacjach warto pobrać raport BIK?

*gdy planujesz wziąć kredyt, zobaczysz co Bank widzi o tobie,
*gdy Bank odmówił udzielenia finansowania, sprawdzisz czy to z powodu twojej historii kredytowej czy z powodu opóźnienia w spłacaniu zobowiązań